ערכה ליולדת – מתי מקובל לתת אותה?

נשים רבות מתכננות את הרגע שאחרי הלידה זמן רב מראש: הן מכינות את החדר לתינוק, מסדרות את הארונות, מארגנות את הבית, קונות בגדים, ציוד ומשחקים חדשים, והכל לקראת הרגע הנכסף בו תחזור המשפחה החדשה הביתה. בניגוד לנשים בישראל, רבות מהנשים בארצות הברית ובאירופה ממתינות עם הקניות עד לאחר מסיבת טרום הלידה, הידועה בשם Baby Shower. המסיבה נערכת בדרך כלל במהלך החודש השמיני או התשיעי להריון ונחגגת בבית האם לעתיד, כשהיא מוקפת בכל הנשים הקרובות אליה – בנות משפחה, חברות, שכנות וחברות לעבודה. כל אחת מהאורחות מביאה איתה מתנה או ערכה ליולדת, לקראת הולדת הבן או הבת. בין המתנות אפשר למצוא בגדים לתינוקות, צעצועים, בובות, אביזרים לבית, עגלות ועוד שפע מוצרים חיוניים שההורים הטריים יוכלו להשתמש בהם כבר בימים הראשונים שלאחר הלידה. כך, הנשים מקבלות מתנות לידה רבות עוד לפני היום הגדול.

הרעיון העומד מאחורי המנהג האמריקאי של מסיבות טרום הלידה, הוא חיזוק הקשרים החברתיים עם היולדת, עידוד ותמיכה. הוא גם משמש הזדמנות מצוינת להביא מתנה מקורית ליולדת לפני הרגע הגדול, כדי שאחריו היא תוכל לבלות זמן איכות אינטימי עם תינוקה, ולא עם גדודי מבקרים. בנוסף למנהג מסיבות טרום הלידה, בתרבות האמריקאית עורכים גם מסיבה לגילוי מין הילוד, אך היא נפוצה פחות, מכיוון שמתקיימת בשלבים מוקדים יחסית של ההריון.

כאמור, מנהגים אלו לא השתרשו בתרבות הישראלית. כאן, נשים בהריון מתקדם שרוצות לארגן מסיבת טרום לידה, נוהגות לבקש זאת מאחת מהחברות הקרובות. ההכנות כוללות, במקרים רבים, רשימת קניות מסודרת של מתנות: כל אורחת בוחרת ממנה איזו מתנה לקנות, וכך כולן מרוצות – האם לעתיד יודעת שהיא תקבל את מה שהיא באמת צריכה עבור התינוק, והחברות יודעות כי הן קנו מתנה מוצלחת ומוערכת. הרשימה כוללת בדרך כלל מוצרים כמו אוברול, גרביים, עגלה, מנשא, צעצועים, בובות, תיק לעגלה, חיתולים, מוצרי היגיינה לתינוק ועוד. אז אמנם קיימות מסיבות כאלו גם בישראל, אך הן אינן נפוצות, והרוב המכריע של הנשים יקבלו מתנות לאחר לידה מחברותיהן וקרוביהן.

בישראל נהוג לתת מתנה לאישה אחרי לידה ולא לחגוג את המסיבות האלו, בעיקר בגלל האמונה בעין הרע – מקובל לחכות עד אחרי הלידה, ורק כשהיא מסתיימת בשלום והתינוק נולד בריא, מתחילים לחגוג. עם זאת, יש נשים שמצאו דרך “לנצח” את עין הרע ובחרו בדרך מקורית והלכתית לחגוג את תקופת ההריון – באמצעות טקס הפרשת חלה לברכת העובר. כמו בכל הפרשת חלה מסורתית, מברכים על הלחם את הילד או הילדה בסגולות רפואה שלמה וחיים טובים.

אם אתם מחפשים לקנות מתנה לאישה אחרי לידה או ערכה ליולדת, באתר בייביקייקס תוכלו למצוא רעיונות נפלאים, בהתאמה אישית ועם משלוח עד לבית החולים!