מתנה מיוחדת ליולדת – כחול או וורוד?

אחת הדילמות המוכרות כשקונים מתנה מיוחדת ליולדת היא על איזה צבע ללכת? בעבר היתה התאמה מסורתית של צבעים – להולדת בן קנו בדרך כלל מתנות בצבע כחול ולהולדת בת קנו מתנות בצבע וורוד. הצבעים סימנו בקלות לכל מי שראה את התינוק מה המין שלו, והיו חלק מתחילתה של הבנייה מגדרית שרק הלכה והתעצמה עם השנים. בהמשך לבגדים הכחולים והוורודים, לבנים נתנו לשחק במכוניות ובמשאיות ולהתאמן בכדורגל ובג’ודו. לבנות נתנו לשחק בעיקר בבובות ולרקוד בלט. החלוקה הזו עזרה לגדל ילדים בהתאם למוסכמות חברתיות והיתה בעלת השפעה על ההבנה של “איך בן אמור להתנהג” ו”איך בת אמורה להתנהג”. בנים הפנימו את הציפייה של החברה מהם לבכות פחות, להיות קשוחים ולהסתדר בצורה טובה עם מכשירים. בנות לעומתם הפנימו את הציפייה מהן להיות עדינות, לטפל באחרים ולהימנע מעימותים.

המציאות מורכבת קצת יותר, חלוקת התפקידים הסכמטית בין שני המינים היא אף פעם לא שחור ולבן ואנחנו עדיין לא יודעים עד כמה משפיעה הסביבה ועד כמה משפיעה הגנטיקה. למרות זאת, ככל שהתפתחה המודעות לאופן שבו אנחנו מגדירים את הילדים שלנו, יותר ויותר הורים החליטו להימנע ככל האפשר משיטת חינוך שתלמד אותם “איך בן או בת אמורים להתנהג”. לבנות התחילו לתת לשחק גם במכוניות ולבנים התחילו לתת לשחק גם בבובות. המטרה של הניסיונות האלו היא לאפשר להם לבחור מה הם אוהבים לעשות ומי הם רוצים להיות כשיהיו גדולים. ההבנה שיצירת החלוקה המגדרית מתחילה מגיל אפס, הביאה לשינוי גם בדרך שבה אנחנו מחפשים רעיונות למתנה ליולדת. אם בעבר מתנה מיוחדת ליולדת הותאמה למין הילד לפי צבע, כיום משתדלים חלק מההורים לקנות לכל ילד בגדים בצבעים נייטראליים כמו לבן, צהוב, ירוק ואפור.

הגישה החדשה רק הרחיבה את האפשרויות הקיימות בתחום המתנות לתינוקות. לא עוד אוברול כחול או וורוד, רעיונות למתנה ליולדת יכולים לבוא גם בצורת סט בגדים בצבעים שונים, חבילת לידה בצהוב נייטראלי או חבילת לידה בהתאמה אישית עם מוצרים צבעוניים. הבחירה בצבעים היא צעד קטן בדרך לשינוי של תפיסות חברותיות. לא חייבים להפוך את הכל ולמנוע מבנות ללבוש בגדים וורודים ומבנים בגדים כחולים. אפשר גם וגם, לפתוח פתח רחב של אפשרויות שיאפשרו להם לפתח את הדימוי העצמי מבלי להתקבע בתוך תבניות מוכנות מראש.

להזמנת חבילת לידה מתנה או מתנה לאם ולתינוק, היכנסו לאתר של בייביקייקס ותוכלו לבחור את החבילה שלכם בהתאמה אישית ועם משלוח עד הבית!